Työsuojelu

Työsuojeluvaltuutetut

 

Ylinen Eemeli

TYÖSUOJELUPÄÄLLIKKÖ

Kuopion kaupungin Työsuojeluvaltuutetut kaudella 2022-25

​​​​​​​Elinvoima- ja konsernipalvelujen palvelualue (pl. lomituspalvelu), kaupunkiympäristön palvelualueen, hyvinvoinnin edistämisen palvelualueen sekä kasvun ja oppimisen palvelualueen (nuorisopalvelut, kasvun ja oppimisen tuen palvelut, operatiiviset tukipalvelut)​​​​​​​

Pasi Räsänen, pasi.rasanen@kuopio.fi
puh. 044 718 4900
Asemakatu 38-40 A Kouluvirasto
70110 KUOPIO

Lomituspalvelut

Erkki Selkimäki, erkki.selkimaki@kuopio.fi
puh. 044 749 8912
Maaningantie 32
71750 Maaninka​​​​​​​

PERUSTURVAN PALVELUALUE 1 -Vanhusten hoivapalvelut kantakaupungissa

Kirsi Jouhkimo, kirsi.jouhkimo@kuopio.fi
puh. 044 718 2941
​​​​​​​
Tulliportinkatu 17 G, 3 krs.
70100 KUOPIO

​​​​​​​PERUSTURVAN PALVELUALUE 2 -  lapsiperhepalvelut, aikuissosiaalityön palvelut, vammaispalvelut ja kehitysvammahuolto, vanhusten palveluohjaus, vanhusten hoivapalvelut liitoskunnissa, perusturvan tukipalvelut sekä operatiiviset tukipalvelut

Antti Rimpineva, antti.rimpineva@kuopio.fi
puh.044 718 2943
Tulliportinkatu 17 G, 3 krs.
70100 KUOPIO

Terveydenhuollon palvelualue - Tuusniemen isäntäkuntapalvelut

Anu Saastamoinen, anu.saastamoinen@kuopio.fi
puh. 044 718 2942
Tulliportinkatu 17 G, 3 krs. ​​​​​​​
70100 KUOPIO

Pohjois-Savon pelastuslaitos - työntekijät

Rauno Pikkarainenrauno.pikkarainen@kuopio.fi

puh. 0447188203​​​​​​​

 

Ylinen Eemeli

TYÖSUOJELUPÄÄLLIKKÖ

Kasvun- ja oppimisen palvelualue perusopetus- ja lukiopalvelut

Kasvun- ja oppimisen palvelualue perusopetus- ja lukiopalvelut -Alue 1 

P​​​​erusopetuspäällikkö Taina Vainion koulut, lukio-opetuspäällikkö Jukka Sormusen lukiot, näiden koulujen koulusihteerit ja koulunkäynninohjaajat

Isto Karjalainen, isto.karjalainen@kuopio.fi
puh. 044 718 4020
Asemakatu 38-40 A Kouluvirasto
70110 KUOPIO

Seuraavien koulujen henkilökunta: 

  • Lukiot 

Seuraavien peruskoulujen henkilökunta:

  • Juankosken koulu,
  • Juantehtaan koulu
  • Muuruveden koulu  
  • Jynkän koulu 
  • Jynkänlahden koulu 
  • ​​​​​​​Kalevalan koulu (Pohjantien ja Kettulan yksiköt) 
  • Karttulan Kissakuusen0
  • Kemppaanmäen koulu 
  • ​​​​​​​Nilsiän yhtenäiskoulu
  • Palonurmen koulu 
  • Pajulahden koulu 
  • Pihkainmäen koulu 
  • Pyörön koulu
  • Pitkälahden koulu 
  • Riistaveden yhtenäiskoulu
  • Vehkalammin koulu 
  • Vehmasmäen koulu 
  • Vehmersalmen koulu 

​​​​​​​Kasvun- ja oppimisen palvelualue perusopetus- ja lukiopalvelut - Alue 2

Perusopetuspäällikkö Mika Kuitusen koulut, näiden koulujen koulusihteerit ja koulunkäynninohjaajat

Saija Kekäläinen, saija.kekalainen@kuopio.fi​​​​​​​​​​​​​​puh. 044 718 4062
Asemakatu 38-40 A Kouluvirasto
70110 KUOPIO

​​​​​​​Seuraavien peruskoulujen henkilökunta:

  • Alavan ja Paloahon koulu (Julkulan, Niuvan ja Sairaalakoulun yksiköt) 
  • Aurinkorinteen koulu 
  • Haapaniemen koulu 
  • Hatsalan klassillinen koulu 
  • Hiltulanlahden koulu 
  • Kurkimäen koulu 
  • Käärmelahden koulu 
  • Maaninkajärven koulu 
  • Martti Ahtisaaren koulu 
  • Minna Canthin koulu 
  • Neulamäen koulu ja Särkiniemen koulu 
  • Pirtin koulu 
  • Puijonsarven koulu 
  • Pulkonkosken koulu 
  • Rajalan koulu ja Länsi-Puijon koulu 
  • Snellmanin koulu (Niiralan yksikkö
  • 1.8.2022 alkaen)  ​​​​​​​Von Wrightin koulu 

Kasvun ja oppimisen palvelualue - Varhaiskasvatuspalvelu

​​​​​​​Anita Riekkinen, anita.riekkinen@kuopio.fi
puh. 044 718 7927
Asemakatu 38-40 A Kouluvirasto
70110 KUOPIO

Kasvun ja oppimisen palvelualue ​​​​​​​- Perusopetuspalvelujen rehtorit ja kaupungin toimihenkilöt

Merja Laininen, merja.laininen@kuopio.fi
puh. 044 718 4421
Alavan koulu
Keihäskatu 1-3
70620 KUOPIO

 

MESTAR KUOPIO OY

 

PLm, työsuojeluvaltuutettu Keijo Ryynänen, keijo.ryynanen@mestar.fi, 044 718 5902

Työsuojeluasiamiehet

 

Laila Karvonen, laila.karvonen@mestar.fi, 044 718 1253

Sami Kumpulainen, sami.kumpulainen@mestar.fi,  044 718 1608

Sari Laiste, sari.laiste@mestar.fi

Mari Vesterinen, mari.vesterinen@mestar.fi

 

Kuopion Vesi Oy

 

Jussi Ryhänen, työsuojeluvaltuutettu, jussi.ryhanen@kuopionvesi.fi, 050 571 0125

Työsuojeluasiamiehet

 

Henri Ruhanen, henri.ruhanen@kuopionvesi.fi, 044 718 4969

Elias Mertanen, elias.mertanen@kuopionvesi.fi, 044 718 5691

Erkki Hiltunen, hiltunen.erkki@gmail.com